Porady

Dezynfekcja i uzdatnianie wody: step by step.

Step 1 – korekcja pH wody

Zasadowość i kwasowość środowiska wodnego jest kluczowym zagadnieniem związanym z prawidłowym przebiegiem innych procesów związanych z dezynfekcją i uzdatnianiem wody. Ilościową skalą zasadowości i kwasowości wodnych roztworów jest skala pH.

Poprawny zakres wartości pH gwarantujący skuteczność i optymalny przebieg procesu dezynfekcji wody zawarty jest w przedziale od 7.0 do 7.4.

Wartość pH należy kontrolować, najlepiej w sposób ciągły, i utrzymywać na jednakowym poziomie.

Step 2 – koagulacja

Część zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie tworzy układy koloidalne oraz zawiesiny trudno opadające powodujące powstanie zjawiska mętności wody i intensywności jej barwy. Cząsteczki tworzące zawiesiny są na tyle drobne, że standardowe układy filtracyjne nie są w stanie ich wyłapać i tym samym oczyścić wodę na zadowalającym poziomie. Procesem wspomagającym filtrację drobnych cząsteczek jest koagulacja.

Istotą procesu jest łączenie się drobnych cząsteczek w większe skupiska cząsteczek nazywanych aglomeratami. Jest to proces powszechnie stosowanym w technologii oczyszczania wody i realizowanym za pomocą specjalistycznych środków chemicznych nazywanych zwyczajowo koagulantami.

Stosowanie właściwych koagulantów pozwala na trwałe połączenie drobnych zanieczyszczeń stałych (drobne cząsteczki) w większe skupiska, które następnie mogą zostać skutecznie zatrzymane przez złoże filtracyjne dzięki czemu oczyszczana woda staje się klarowna i przejrzysta.

Step 3 – dezynfekcja

Osoby korzystające z kąpieli basenowych, tak w obiektach prywatnych jak i publicznych  muszą mieć bezwzględnie zapewnione właściwe warunki szeroko rozumianej higieny otoczenia i higieny osobistej. Jednym z warunków utrzymania właściwej higieny jest skuteczna dezynfekcja wody basenowej.

Dezynfekcja wody ma przede wszystkim zapewnić spełnienie wymagań epidemiologiczno-sanitarnych stawianych wodzie do celów basenów kąpielowych, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobą korzystającym z wodnego wypoczynku.

Każdy przebywający w basenie człowiek jest potencjalnym źródłem zanieczyszczenia poprzez wprowadzenie do wody związków organicznych oraz różnego rodzaju drobnoustrojów.

W związku z powyższym skuteczna dezynfekcja wody basenowej jest bardzo ważnym elementem systemów technologii uzdatniania wody.

Najczęściej stosowanymi metodami chemicznymi dezynfekcji wody basenowej są metody:

- chlorowa,

- tlenowa.

Preparaty do dezynfekcji ww. metodami dostępne są w postaci granulatów, tabletek i płynów.

Step 4 – przeciwdziałanie rozwojowi glonów

Glony to jedno- lub wielokomórkowe organizmy, które z nieorganicznych związków chemicznych zawartych w wodzie produkują związki organiczne, które są pożywką dla znajdujących się w wodzie bakterii i źródłem różnego rodzaju zanieczyszczeń. Rozmnażają się bardzo szybko i w ciągu kilku godzin są w stanie pokryć śliską warstwą ściany, schody i dno basenu. Konieczne jest w związku z tym hamowanie wzrostu glonów i ich eliminacja z wody basenowej. W tym celu należy stosować związki glonobójcze.

Step 5 – higiena otoczenia (zaplecze basenowe, plaża)

Spełnienie wszystkich wymagań higieniczno-sanitarnych możliwe jest tylko w przypadku kompleksowego podejścia do zagadnienia.

Poziom czystości zaplecza basenowego i otoczenia niecki basenowej ma bezpośredni wpływ na jakość dezynfekcji wody basenowej oraz zużycie środków dezynfekcyjnych.

 


DOBÓR ŚRODKA CZYSZCZĄCEGO

RODZAJ ZABRUDZENIA

RODZAJ ŚRODKA CZYSZCZĄCEGO

związki organiczne (naskórek, tłuszcze naturalne, kosmetyki)

alkaiczny

sole nieorganiczne (osady wapienne, sole metali)

kwaśny

do codziennej pielęgnacji zaleca się używać słabe środki alkaliczne i kwaśne
Do stosowania w wyżej wymienionych procesach dezynfekcji i uzdatniania wody firma Aqua World rekomenduje środki chemiczne firm:

Hth

BAYROL

CHEMOFORM

Jeżeli będą mieli Państwo jakiekolwiek pytania prosimy o kontakt e-mail: sklep@pielegnacjawody.pl lub
tel. +48 22 299 09 85
Baseny, Fontanny, Wanny SPA, Sauny, Łaźnie, Zbiorniki z tworzyw sztucznych, Zadaszenia basenowe
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.aquaworld.net.pl - Producenta i Dystrybutora najlepszych marek branży SPA w Europie. Firma AQUA WORLD działając na polskim rynku od 2001r. może poszczycić się wieloma zrealizowanymi z sukcesem inwestycjami publicznymi i prywatnymi zapewniając realizację Państwa zamówienia od procesu projektowania, przez wykonawstwo po serwis.
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl